Yamaç Paraşütünde Korku ile Başa Çıkmanın 7 Yolu

Korku ile baş etmenin ilk şartı onu fark etmek ve kabul etmektir. İlk olarak derin nefes alarak gerginliğinizi biraz atacak ve korkuyu görmezden gelmek yerine çözüme kavuşturmak için ilk adımı atmış olacağız. 

Yamaç Paraşütünde Korku ile Başa Çıkmanın 7 Yolu

1.Aşama: Korkunun Farkına Var

Korku ile baş etmenin ilk şartı onu fark etmek ve kabul etmektir. %50 kapanma yaşadığımızda veya  son süzülmede iniş alanına yaklaşırken elektrik telini geçmemiz gerektiğinde korkuyu anlamak kolaydır. Peki fark edemediğimiz, korkunun sizi içten içi yediği ve muhtemelen inişinize sebep olacak korkuyu nasıl tespit ederiz ? Daha sık nefes alıyor musun ? Vücudun gerildi mi ? Sürekli kanada mı bakıyorsun ? Yada kuşamda rahatça oturuyor musun ?  Yoksa omuzların öne doğru gergin bir şekilde mi oturuyorsun ?

2.Aşama: Derin Nefes Al

4 defa derin ve yavaş bir şekilde nefes al ve ver. 4 * 4 nefes olarak bilinen bu yöntemle 4 saniyelik süreler ile  4 adet derin nefes alıp veriyoruz. Derin nefes gerginliğinizi biraz atacak ve korkuyu görmezden gelmek yerine çözüme kavuşturmak için ilk adımı atmış olacağız. 

3.Aşama: Korkunun sebebi ne ? 

Az önce yediğin %50’lik kapanma mı ? Bulut çekimine girmek mi ? Türbülanslı hava mı ? İniş alanı bulamama endişesi mi ? Patlama endişesi mi ? Diğer kanatlar ile çarpışma endişesi mi ? Korkunu belirle ve sesli bir şekilde yanındaki birine söylüyormuş gibi dile getir. Korkunun kaynağını belirlemek, dile getirmek ve çözüm için korkuya konsantre olmak önemli. 

4.Aşama: Gerçekten tehlikede misin ? 

Farz edelim bulutun içine girmekten korkuyorsun. Gerçekten tehlike altında mısın ? Buluta ne kadar yakınsın ? Buluta ne kadar ve neresinden yaklaşabilirsin ? Yaklaştığın bulut dev bir “CB” bulut mu yoksa yeni oluşmuş bir “cumulus” mu ? Neyin tehlikeli neyin tehlikesiz olduğunu ilgili kitapları okuyarak veya tecrübeli kişilerle konuşarak anlayabilirsin. 

Bu sorunun  3 cevabı var.

1. Evet, Çok büyük bir “CB” bulutu yağmur bırakma, sert rüzgara sebep olma ve “gust front” oluşturma ihtimali var. Oluşumu gördüğüm andan itibaren mümkün olduğunca bulut oluşumundan uzağa süzülmeli ve iniş planlamalıyım. 

2.Hayır, Yüksekte yalnız olmaktan korkmak. “Gaagle” içinde 20 pilot ile birlikte termik dönmek, yeni oluşmakta olan bir cumulus bulutunun kenarında termik dönmek, 1000m irtifada iniş alanı endişesi yaşamak.

3.Bilmiyorum, Bilmediğin koşullarda uçuyor, risk seviyesini tayin edemiyorsan bu da “Evet” kategorisinde olabilir. Ayrıca risk seviye değerlendirmesi kişiden kişiye değişebilir. Çok türbülanslı havada uçmak bazı pilotlar için normal iken, bazı pilotlar iniş yapmayı tercih edebilir. 

5.Aşama: Çözüm Üretme

Gerçekten tehlike içindesin, o tehlikeyi gidermek için ne yapman gerekiyor. Farklı tehlike durumları için farklı taktikler var. Hepsine örnek vermek çok zor ama hepsinin camiada kabul görmüş ”best practice” en iyi yöntemleri var. 

Bulut çekimi: Kulak kapama ve “full speed” ile uzaklaşma, eğer bu faydalı olmadı ve çekim deva ediyor derin spiral atma. Eğer buda etkili olmadı bulutun içine giriyorsun. Buluta girmeden önce en kısa çıkış yönünü belirle ve GPS ile bulut içinde belirlediğin yönü takip et. 

Yağmur: Paraşütler ıslandığı zaman daha kolay “deepstol” düşebiliyor. Islanmaya başladığı andan itibaren irtifa kaybı ve güvenli iniş. 

İkinci kısım olan gerçekten tehlikede olmadığın koşullarda ne yapmamız gerekiyor. 

  • Çevrene bak
  • 4 * 4 yönetimi ile derin nefes al ver. 
  • Başka bir şeye odaklanmak için kendine ufak bir görev ver. Bulunduğun termiği bulut tabanına kadar takip etmek veya belirlediğin bir mevkiye süzülmek gibi… 
  • Rahatlamak için şarkı söyle veya çığlık at (kendi yöntemini belirleyebilirsin)
  • Kendine iniş alanları  belirle.
  • Telsizde diğer insanlar ile konuş.
  • Gelişim için konfor alanından biraz çıkman gerektiğini kendine hatırlat.

6. Aşama: Uçuş sonrası

Havada korku yaşadığınızda bu korkunun ne kadar rasyonel olduğu sizden daha tecrübeli pilotlara anlatarak anlayabilirsiniz. 

7.Aşama: Diğer stratejiler

Emre Koca

Güvenli ve Mutlu Uçuşlar Dilerim.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir