Yamaç Paraşütü ve Akış Teorisi 

Güvenli ve maksimum gelişim için kendimizi akışın içerisinde tutabilmek gerekmektedir. Eğer grafiğin sol üst köşesinde isek kendimize zarar vermemiz; grafiğin sağ alt köşesinde isek sıkılmamız ve sporu bırakmamız muhtemeldir. 

Yamaç Paraşütü ve Akış Teorisi 

Yamaç paraşütünü sadece fiziksel veya sadece pilotaj ile alakalı bir spor olduğunu düşünmek yanlış olur. İster ilk yelken uçuşunu yapan pilot olun, ister ilk mesafesini yapmış pilot olun isterseniz de yarışmalarda ilk sıralara oynayan pilot olun; yamaç paraşütü psikolojik bir spordur. 

Peki yamaç paraşütünde özgüven duygusu ile uçmanın yöntemi nedir ? Spor psikoloğu aynı zamanda Chrigel Maurer’i X-Alps’e psikolojik olarak hazırlayan Thomas Theurillat’a göre  akışı yakalamak. Akış içinde olmak yeteneklerinizin koyduğunuz hedefler ile orantılı olması ile sağlanıyor. Akış içerisinde oluduğumuzda en güvenli ve en hızlı gelişim bandını yakalamış oluyoruz.

 

Akış Teorisi

Bulgar psikolog Mihaly Csikszentmihalyi’nin geliştirdiği akış teorisine göre, yaptığın işe tamamen odaklandığın anda akışın içerisine girmiş oluyorsun. Bir başka deyiş ile eğer yamaç paraşütünde kendini akışın içerisine sokabilirsen potansiyelini gerçekleştirmeye yaklaşırsın. 

Yukarıdaki görüntüyü anlamanın en basit yolu; yeteneklerin yatay eğride, gerçekleştireceğin etkinliğin zorluk seviyesi de dikey eğride tanımlanıyor. Eğer yeteneklerinden çok düşük seviyede zorluk seviyesinde uçarsan çabucak sıkılır ve sporu bırakma noktasına gelebilirsin. Örnek vermek gerekirse; P5 sertifikasını almış bir pilotsun ve sadece düz uçuş yapıyorsun. Eğer yeteneklerinden daha yüksek bir zorluk seviyesinde uçarsan korkarak uçman muhtemeldir. Örnek vermek gerekirse, EN-B kanattan EN-D kanada geçiş yapmak. Daha yeni termik uçmaya başlamışken Türkiye Şampiyonasına en üst seviye de yarışmaya çalışmak. Sert rüzgarda yeterli yer çalışması tecrüben yokken  30 km rüzgarda ters kalış yapmayı denemek…

Eğer yeteneklerine uygun zorluk seviyesi seçersen akışın içerisine girmiş olursun. ENA kanat ile termik uçtun ve artık sıkıldın kendine ENB kanat alarak zorluk seviyeni arttırabilirsin. END kanat ile uçuyorsun ve pilotaj seviyene uygun değil, ENC’ye düşerek zorluk seviyesini düşürüp akışın içine tekrar dahil olabilirsin. Sürekli yelken uçuşu yapıyorsun ve sıkıldın, termik bölgesine giderek akış içerisine dahil olabilirsin. 

Akış içerisinde pilotlar sadece iyi sonuçları almayıp aynı zamanda en mutlu pilotlar oluyor. Diğer X-Alps yarışmacıları Chrigel Maurer sadece en iyi performans gösteren pilot değil aynı zamanda en iyi vakit geçiren ve mutlu pilot olduğunu belirtiyor. 

Güvenli ve maksimum gelişim için kendimizi akışın içerisinde tutabilmek gerekmektedir. Eğer grafiğin sol üst köşesinde isek kendimize zarar vermemiz; grafiğin sağ alt köşesinde isek sıkılmamız ve sporu bırakmamız muhtemeldir. 

Emre Koca

Saygılarımla

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir