EN-A sınıfı kanat ile mesafe uçulur mu?

EN-A sınıfı kanat ile mesafe uçulur mu?

Son zamanlarda “bizim A kanatlar da mesafe gider mi ?” veya “bende A kanat var, mesafe yapabilir miyiz?” şekilde yorumlar ile sıklıkla karşışıyorum. Yamaç paraşütünün güvenlik kısmına değinmişken bu kısmıda atlamak istemedim. 

İlk olarak soruya cevap vermek gerekirse EN-A sınıfı kanatlar ile de mesafe uçuşu yapılabilir. Ek olarak bir başlangıç pilotu olarak EN-A sınıfı kanat ile ilk mesafe uçuşularını yapmanın avantajları mevcut. Termik uçuşları genel olarak türbülanslı, değişken ve çeşitli tehlikelerle başa çıkmanızı gerektirecek uçuşlardır. Güvenli bir EN-A kanadı sizi daha konforlu kılacak ve çevrenizde olup bitene daha fazla zaman harcamanızı sağlayacaktır. Sonuç olarak hem öğrenme sürecini hızlandıracak hem de güvenli hale getirmiş olacaktır. 

Bir çok deneyimli pilot ve eğitmen ters kalkışınızı mükemmelleştirmeden, ilk termik uçuşunuzu yapmadan, ilk mesafe uşunuzu gerçekleştirmeden ve ilk SIV’i tamamlamadan EN-A kanattan üst seviye kanatlara geçmeyi önermiyor. Öğrenme sürecinde güvenlik endişenisi çok fazla yaşarken fazla pilotaj gerektirmeyen bir kanat size, hat takibi, bir sonraki termiği bulma, çevredeki diğer kanatları veya kuşları gözlemleme şansı gibi mesafe uçuşun temellerine odaklanmıza imkan verecektir. Ek olarak gerçek bir tehlike gerçekleşiyorsa sizin bu tehlikeyi algılayıp önem almanızı kolaylaştıracaktır. 

Gerçekte olan ise, benim de dahil olduğum grup EN-A’dan High B’ye geçiş yapmış ve sonucunda kaza geçirmiştim, Çoğu insan En-A’dan çok hızlı bir şekilde EN-B’ye hatta EN-C’ye daha fazla performans için geçiş yaparak gelişimlerini yavaşlatıyor ve kendilerini tehlikelere açık hale getiriyor. 

EN-A kanat ile EN-C kanat arasında termik dönme tekniği açısında bir fark yok. Kaldırıcının en güçlü yerinde dönüyor ve sürekli maksimim kaldırıcıyı arıyorsanız bir EN-C kanattan dez avantajlı değilsiniz. 

Yüksek AR’li kanatlar ile EN-A kanatlar arasındaki belirleyici farklar hızlanma ve süzülme noktasında çıkıyor. Bu sebepten dolayı EN-A ile uçan bir pilot için her zaman maximum irtifaya çıkmak, termiği sonuna kadar kullanmak, kazanılan irtifayı korumak ve bastırıcılardan mümkün olduğunca kaçmak en kritik nokta. 

Bu gönderiyi paylaş

Comments (8)

 • Artoosh cevap

  Selam Emre, kolay gelsin çok guzel yazdin, maalesef Turkey de yalnis bir kültür bu konuda var ve bu hocalar dan gelendir.
  A kanat gitmez diye.
  Bir A sınıf pilot olarak bunu düşünmesi gerikiyor, A ve B farki nedir?
  Bir başlangıç bir pilot olarak uçuş da çok farklı haftalar yapabilir ve bu çeşitli haftalar da zatan performans kaybediyor. Yani kanat bize performans varmıyor pilot onu gittiryor.
  Zatan başlayan pilotlar termal iyi kullanmadı için fazla fren kullanmak dan ve … O yüzden performansdansi kesin öğrenmek amacli kanat seçmek gerikiyor

  Mayıs 3, 2020 , 3:44 pm
  • admin cevap

   Eğitmenlerin pilotlari üst seviye kanada zorlamasi da ticari kaygilardan dolayi.

   Mayıs 4, 2020 , 9:26 am
 • Yılmaz Özkaya cevap

  Teşekkürler. Emeğine sağlık.

  Mayıs 3, 2020 , 9:22 pm
  • admin cevap

   Teşekkür ederin

   Mayıs 4, 2020 , 9:26 am
 • Artoosh cevap

  Haftalar değil (hatalar) bu kelavie hatası kusura bakmayın

  Mayıs 4, 2020 , 8:13 am
  • admin cevap

   👍

   Mayıs 4, 2020 , 9:27 am
 • V.Polat cevap

  emeğine sağlık güzel bir konu olmuş…

  Mayıs 13, 2020 , 6:11 pm
  • emrekoca cevap

   Teşekkürler.

   Aralık 1, 2020 , 2:59 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir